sobota, 7 grudnia 2013

Arabski trop Nawałki

Rok 2014  piłkarska kadra rozpocznie od spotkania z reprezentacją Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Spotkanie odbędzie się 14 stycznia a kadra wystąpi w krajowym składzie jak co roku o tej porze. Tak więc ze stuprocentową pewnością można stwierdzić że styczniowy mecz " wyprodukuje " kolejnych reprezentantów  z klubu "1A". Zimowe zgrupowania kadry mają kilkudziesięcioletnią tradycję, jednak rok temu po wyborze Zbigniewa Bońka na stanowisko prezesa PZPN wydawało się że to już koniec spotkań kategorii " B" . Zibi publicznie ogłosił iż nie widzi sensu rozgrywania podobnego typu sparingów i postara się z tym skończyć jednak na razie nic w tej kwestii się nie zmieniło i kilkunastu ligowców  w styczniu będzie mogło się cieszyć perspektywą darmowej wycieczki i miłego sparingu z niezbyt wymagającym przeciwnikiem. Naszym piłkarzom nie powinni nawet przeszkadzać kibice których ilość jest zazwyczaj porównywalna z frekwencją na meczach Kolejarza Stróże czyli  około 200 osób.

Ogólnie rzecz biorąc Arabowie w pilkę grać nie potrafią. Nawet 3 sort polskich piłkarzy wysyłanych w połowie urlopu wprost z hotelowego basenu bez problemu ogrywał arabskich gospodarzy.  

Ostatnim tego typem meczem było spotkanie z Emiratami Arabskimi w grudniu 2006 
Polacy roznieśli gospodarzy 5:2 a bramki strzelali B.Grzelak (dwie), Magdoń, Wasilewski i Matusiak. W tym meczu debiutowało ogólnie dziewięciu zawodników z czego dwóch ( Magdoń, Kolendowicz) zagrało zarazem po raz ostatni trafiając do ekskluzywnego klubu 1A. Na ławce cały mecz przesiedzieli tracąc jedyną niepowtarzalną szanse na debiut Mielcarz oraz Grzegorz Fonfara. 

                                                   Paweł Magdoń
Skład polaków
Łukasz Fabiański (46' Mariusz Pawełek) - Marcin Wasilewski, Adam Kokoszka, Paweł Magdoń, Jakub Wawrzyniak - Adrian Budka (46' Wojciech Łobodziński), Dariusz Dudka, Piotr Giza (46' Maciej Iwański), Rafał Murawski, Łukasz Garguła (46' Robert Kolendowicz) - Bartłomiej Grzelak (63' Radosław Matusiak).

Mecz odbył się na stadionie narodowym w obecności ( uwaga) 500 widzów. Ciekawostką jest fakt że trener gospodarzy znany francuski trener Bruno Metsu podpisywał już się jako Abdul Karim, takie właśnie nazwisko przybrał po przejściu na islam.

Parę miesięcy wcześniej  w Arabii Saudyjskiej z gospodarzami zmierzyła się pełnoprawna kadra polski z najlepszymi polskimi zawodnikami w składzie. Polacy wygrali to spotkanie 2:1 a debiut zaliczył Jakub Błaszczykowski ( oprócz niego debiutowali również Łukasz Fabiański a także strzelec dwóch goli Łukasz Sosin)
                                               Łukasz Sosin
Skład polaków

Dudek (83' Fabiański) - Baszczyński, Bąk (71' Bosacki), Kłos, Dudka (75' Kuś) - Błaszczykowski (46' Brożek), Sobolewski (62' Giza), Mila, Krzynówek - Sosin, Jeleń.

12 lat wcześniej tj  w 1994 roku za kadencji Henryka Apostela również dwukrotnie w ciągu jednego roku rozegraliśmy sparingi z przeciwnikiem znad Zatoki Perskiej, w tym przypadku znowu była to Arabia Saudyjska. Pierwszy test - mecz odbył się w kwietniu w francuskim kurorcie Cannes znanym głównie z festiwalu filmowego. Arabia Saudyjska przygotowywała się właśnie do World Cup 94 w USA gdzie uprzedzając fakty nie wypadła zbyt dobrze. Polacy  z kolei zaczynali budowę nowej drużyny pod kątem eliminacji do mistrzostw europy w 1996 roku. W polskiej drużynie wystąpił Andrzej Rudy o którym pisałem tutaj , natomiast inny kadrowicz Roman Dąbrowski za kilka lat dostanie tureckie obywatelstwo i będzie się nazywał podobnie jak jego boiskowi przeciwnicy a mianowicie Kaan Dobra. Mecz przyciągnął na trybuny aż 200 widzów ! Polacy wygrali to spotkanie 1:0 po golu Tomasza Wieszczyckiego.
                                             Roman Dąbrowski

Do kolejnego spotkania doszło juz po paru miesiącach. W grudniu 1994 Polska rozegrała w Rijadzie dwa spotkania z Arabią Saudyjską z których tylko jedno miało charakter oficjalny. Polacy wygrali 2:0 po golach Bałuszyńskiego i Rząsy.

Maciej Szczęsny (63' Andrzej Woźniak) - Paweł Wojtala Tomasz Łapiński Tomasz Wałdoch - Piotr Świerczewski  (78' Maciej Stolarczyk Dariusz Gęsior Tomasz Wieszczycki Sylwester Czereszewski Tomasz Sokołowski - Jacek Dembiński ('45 Tomasz Rząsa) Henryk Bałuszyński (70'Ryszard Czerwiec)
                                            Henryk Bałuszyński

Również w grudniu tyle że w 1991 roku reprezentacja Polski odwiedziła Kuwejt wygrywając 2:0 po bramkach Zdzisława Janika i Marka Rzepki. Nieco wcześniej bo w maju 1990 roku doszło do pierwszego w historii starcia z drużyną Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mecz odbył się w Marsylii a polacy wygrali go 4:0 po bramkach najlepszych ówcześnie polskich piłkarzy tj - Roberta Warzychy ( dwie) Romana Koseckiego i Dariusza Dziekanowskiego. Ogólnie rok 1990 był obfity w spotkania na niwie polsko - arabskiej ponieważ mierzyliśmy się w nim jeszcze dwukrotnie z Iranem (2:0 i 1:0 dla Polski ) i Kuwejtem ( 1:1).

Z grona Państw znad Zatoki Perskiej mierzyliśmy się jeszcze ponadto z Irakiem ( 3 spotkania w 1989 roku 1:1, 0:1, 3:0 )  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz